אודות אביאור ביירון

אביאור הוא זמר יוצר ומוסיקולוג. אביאור מופיע בפסטיבלים, כנסים, מפגשי לימוד, קהילות, הופעות סלון ועוד. הוא בעל תואר דוקטור מאוניברסיטת לונדון. אלבום הבכורה שלו "שירים לציפורה" זכה לסקירה נרחבת בתקשורת.

אביאור ביירון

הוא עוסק בשאלות של זהות ישראלית-יהודית, פלורליזם ורב-תרבותיות.

המוסיקה וההרצאות של ביירון מתאפיינות בכך שהן אישיות מאוד ובמקביל מתעסקות בנושאים המהדהדים בחיי ישראלים ויהודים רבים בארץ ובעולם: זהות, סובלנות וקשרים בין-תרבותיים ובין-דתיים.

אביאור ביירון נולד ב-1973 בפתח תקוה למשפחה ישראלית, יהודית וחילונית. בגיל שנתיים המשפחה עברה לשליחות לאוסטרליה. בגיל חמש חזר לארץ וגר בראשון לציון. הוא למד מגיל עשר פסנתר קלאסי ומגיל שתים עשרה, ביבנה, גיטרה ג'אז ורוק אצל גיל דור, קובי שפי ויוסי לוי. בגיל 16 לימד גיטרה את מוקי ואמיר "פלומפי" בסר שהקימו את להקת שב"ק ס'. את שירותו הצבאי עשה כתוכניתן בצה"ל, שם פגש את גיל שוחט שהכיר לו את עולם המוסיקה הקלאסית.

בתקופת השירות הצבאי נחשף לכתביו של ישעיהו לייבוביץ' שהשפיע עליו רבות. לאחר השירות הצבאי הוא הכיר בפראג את יטקה, מי שעתידה להיות אשתו.

הוא סיים תואר ראשון בניצוח ומוזיקולוגיה, ובמקביל למד באופן פרטי קומפוזיציה אצל יובל שקד וראובן סרוסי. לאחר סיום התואר הראשון אביאור עבר לגור כשנה בצ'כיה, ובתקופה זו אביאור נחשף לתרבות הצ'כית וכן לכתביו של הרמב"ם. יטקה עברה תהליך של גיור ואביאור חזר בתשובה. השניים נישאו והחליטו לעבור לגור בהמשך בישראל.

בשנת 2006 הצטרף לחברה משפחתית בשם ביירון סמינרס ופיתח בה את המחלקה לתרגום. כיום הוא המנכ"ל והבעלים של החברה.

זמר-יוצר

במהלך התיכון ייסד להקת רוק בשם "חתולי הסמטא" בה הלחין את כל השירים וכתב חלק מהטקסטים יחד עם חברו ערן טמיר. במהלך התואר הראשון ייסד הרכב אימפרוביזציה בשם "כדור השלג", בו השתתפו נורי יעקובי, אסף תמרי ואחרים.

בשנת 2013 סיים תוכנית של שנתיים בה היה עמית במכללת עלמא ולמד יהדות, פילוסופיה וספרות תוך כדי יצירה של שירים בתגובה. חלק מהשירים נכנסו בשנת 2015 למיני אלבום בכורה (debut EP) "שירים לציפורה". האלבום יצא בחברת התקליטים נענע-דיסק של ניצן זעירא (תחת הלייבל בננה) ומופץ על ידי חברת הליקון. המוסיקה של אביאור ביירון קיבלה סקירה בתוכנית הטלביזיה "ערב חדש", ברדיו, ובאתרים YNET, NRG, נענע, בעיתון הארץ באנגלית, ועוד.

מאז 2016 ביירון מופיע עם ג'ורג' סמעאן (מוסיקאי ערבי-נוצרי המנגן בעוד, כינור ושר) בהופעה בשם "מחפשים את אלוהים". דואט שירים יהודיים וערבים, בסימן חיפוש אחרי אלוהים וסובלנות בדתות שונות. התוכנית כוללת שירים מן המקורות היהודיים והערביים, וכן שירים ותרגומים מקוריים של ג'ורג' סמעאן (שתרגם פיוטים יהודיים ושירים ישראליים לערבית) ואביאור ביירון (שתרגם שיר תפילה לבנוני ושיר צ'כי על ביקור בכותל בירושלים לעברית). ההופעה כוללת הסבר על השירים השונים וההקשרים החברתיים שלהם.

אביאור ביירון מופיע סולו ובהרכבים שונים בפסטיבלים, כנסים ובאירועים פרטיים ברחבי הארץ והעולם. המוזיקה מגוונת, וכוללת שירי אהבה, שירים מתורגמים מתרבויות אחרות, ושירים עם מסרים חברתיים. המוסיקה כוללת כיווני גיטרה שונים היוצרים צליל עשיר ומגוון מבחינה הרמונית. הצליל של הגיטרה האקוסטית מושפע מאפקטים שונים המשתנים משיר לשיר.

מרצה ודוקטור למוסיקה

בעקבות עיון מעמיק בספרו של ס. יזהר "לקרוא סיפור" (העוסק בפרשנויות שונות של סיפור קצר מאת ש"י עגנון), שני מפגשים של אביאור עם הסופר עצמו, ובעצת מוריו מאוניברסיטת תל אביב, אביאור החליט לנסוע ב-2002 ללונדון לעשות תואר דוקטורט בהנחיית פרופסור ג'ון רינק, מומחה עולמי לנושא של פרשנות מוסיקה בהקשרים תרבותיים וחברתיים, שלימד באוניברסיטת לונדון וכיום מלמד באוניברסיטת קיימברידג'.

בשנת 2005 הוא החל ללמד באוניברסיטת בר-אילן ובמקביל סיים (2007) את תואר הדוקטורט שלו, כאשר הוא מחלק את זמנו בין ישראל, וינה ולונדון. ביירון הוא בעל תואר דוקטורט במוזיקה מאוניברסיטת לונדון בנושא האסתטיקה והביצוע (כמנצח) של ארנולד שנברג. מאמריו פורסמו בכתבי עת יוקרתיים בעולם (ובאינטרנט) ומצוטטים במאמרים ובספרים של חוקרים מובילים. הוא לימד באוניברסיטת בר-אילן, בית-ספר רימון, מכללת עלמא, מכללת אחוה, וכעת מרצה במדרשת שכטר ובכנסים שונים בארץ ובעולם.

כיום הוא עובד על ספר שיכיל מחקר מקורי של ביירון ותרגומים של כתבי ארנולד שנברג על פרשנות מוסיקלית. הספר יפורסם בהוצאת אוקספורד בארה"ב.

המחקרים שלו צוטטו בספרים ובמאמרים רבים ברחבי העולם וביניהם חמישה ספרים בהוצאת אוקספורד. מאמר שכתב על אופן הביצוע של Sprechstimme מאת שנברג נלמד בסדנה של פרופ' וולטר פריש בכנס על שנברג במכון מאנס בניו-יורק.

על השיר רות ממתינה: "ביירון בשיר חדש ומושך משמיעה ראשונה: השילוב של פיוט לצד רוק, רומנטיקה לצד דת והכל ברוח מעט הומוריסטית רקמו שיר יפהפה! 

לשמוע שוב ושוב וליהנות" דודי פטימר, אתר נענע 10

"ביירון הוא כל מה שלא ציפיתם למצוא במוזיקה יהודית – והוא מוציא אלבום בכורה שבו הוא שר את מחאת הגרים, הנשים והחלשים ביהדות. המילים מעוררות מחשבה" יצחק טסלר  YNET

"בין רוק לקדושה, בין השכלה קלאסית למחאה, 

השילובים הבלתי צפויים במוזיקה ביירון מוכיחים שהכול אפשרי" רז ישראלי, NRG

דילוג לתוכן